júl 2011

Posted by in Recenzia | 0 Comments

Muži, ktorí nenávidia ženy – Stieg Larsson

Šum, aký vznikol okolo prvej časti ságy Stiega Larssona, veľakrát odpudzoval od siahnutia po tejto kriminálke. Tá časť odoberateľov, ktorá sa však rozhodla prečítať určite neľutuje. Kniha „Muži, ktorí nenávidia ženy” získala uznanie medzi literárnymi kritikmi aj čitateľmi na celom svete.

Muži, ktorí nenávidia ženy - Stieg Larsson

Stieg Larsson, píšuc ságu Millenium, netušil, že vďaka nej sa celý svet otvorí pre škandinávsku kriminálnu literatúru, a súčasne zľahčí štart iným spisovateľom, ktorí doteraz neboli doceňovaní. Hneď po Larssonovi sa na policiach obchodov ukázali romány, o. i. Camilly Läckbergovej a Lizy Marklundovej.
Tým, čo odlišuje knihy Larssona od iných súčasných krimináliek je neveľké množstvo krvavých námetov, smrti a zločinu. Namiesto toho je psychologická hra, dejiny Švédska a medziľudské vzťahy.

Mikael Blomkvist – hlavný hrdina celej ságy – je novinár, ktorého kariéra je ohrozená po jeho odsúdení na 3 miesiace väzenia za utŕhanie na cti. Jediným spôsobom záchrany svojej situácie je preňho napísanie poprednej novinárskej reportáže. Prístup k informáciám má Henrik Vanger, ktorý ako odmenu za ich sprístupnenie poveruje Blomkvista na vyriešenie záhady vraždy jeho netere Harriet. Pomoc pri vyriešení tajomstva z roku 1966  mu poskytuje geniálna hackerka – Lisbeth Salander.

Celé dejiny vyšetrovania sú prelínané mnohými intrigami, vďaka ktorým vyše 600 strán románu ani na chvíľu nenudí. Navyše, vďaka bohatým opisom miest, kde sa odohráva dej, najmä Štokholmu a Hedestad, čitateľ má možnosť odkázať na tieto udalosti v reálnom svete.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.