júl 2011

Posted by in Recenzia | 0 Comments

Harry Potter a Relikvie smrti – J.K. Rowlingová

Séria „Harry Potter” je, či sa to niekomu páči, či nie, jeden z najpopulárnejších literárnych cyklov v dejinách. Cyklus, ktorý bol práve zavŕšený (aspoň tak presvedčuje autorka J.K. Rowlingová).

Harry Potter a Relikvie smrti - J.K. Rowlingová

Harry Potter a Relikvie smrti” pokračuje na začatom už pri „Ohnivej čaši” procese postupného „zatemňovania” a dozrievania hlavného hrdinu. Je to samozrejme sprevádzané zápletkou (zase sa nezaobíde bez smrti niekoľkých dôležitých postáv), a tiež problémami mladého čarodejníka, ktorý už nemyslí na bezstarostnú výučbu na Hogwarte. Blíži sa záverečný súboj s Voldemortom, napätie rastie, a to ovplyvňuje vzťahy medzi hrdinami a štýl opisov. To, čo sa nezmenilo od začiatku série je veľmi nosný štýl a veľký pocit „zanorenia” do čítania. Akčné zvraty, prekvapujúce riešenia, dramatické momenty – nájdeme tu všetko. Stále sa nemožno odpojiť od tohto diela. A nehovorím tu iba o deťoch, ktoré už definitívne prestali byť cieľovou skupinou pani Rowlingovej. Vzhľadom na to, že je to posledný zväzok sa vyskytuje rozhodujúca otázka – ako dopadol koniec?

Je dobrý. Iba toľko a až toľko. Nie sú prílišné ozdoby, ale je do toľkej miery uspokojujúci, že dúfam, že pre zhon za peniazmi séria nebude pokračovať. Rekapitulujúc,  „Harry Potter a Relikvie smrti” je dobrým ukončením série. Nie je to najlepšia kniha z cyklu, ale tiež určite nie je najhoršia. Je hodná prečítania (aspoň pre mieru, do akej je komplikovaná zápletka, je lepšie predtým sledovať celý cyklus).

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.