júl 2011

Posted by in Recenzia | 0 Comments

Da Vinciho kód – Dan Brown

Tento román je svetovým bestsellerom poslednej dekády, predaným vo vyše osemdesiatmiliónovom náklade. Brownova kniha vyvolala vo svete nadšenie aj rozhorčenie, pretože autor v nej preberá otázky katolíckej cirkvi a pôsobiacich v nej údajných siekt.

Da Vinciho kód – Dan Brown

V mnohých štátoch vrátane Poľska kniha bola skritizovaná cirkevnou vládou. Dan Brown uviedol v svojom románe niekoľko téz, s ktorými katolícka cirkev kategoricky nesúhlasí. Podľa toho, čo čítame v „Da Vinciho kóde” Mária Magdaléna bola tehotná s Ježišom Kristom a to práve ona, a jej nenarodené dieťa boli Svätým Grálom a položili začiatok dynastie Merovejovcov vládnucich na začiatku existencie Francúzska.

Ďalšia téza hovorí o tom, že katolícka cirkev je protiženská a má to opodstatnenie v Novom Zákone. V Novom Zákone by sa malo nájsť oveľa viac evanjelií ako tie známe z opisov štyroch evanjelistov. Ježiš nebol vyhlásený za Boha, kedy sa narodil, ale až v roku 325, kedy to bolo rozhodnuté na cirkevnom koncile, a vyhlásil to cisár Konštantín. V románe vladári katolíckej cirkvi dokonale o tom všetkom vedia, ale sa snažia nepripustiť, aby to vyšlo najavo. Strážcom týchto senzácií je Opus Dei.

Napriek tomu že román bol priraďovaný do cyklu literárnej fikcie, aj tak veľa namiešal vo svete. Na jeho základe vznikol rovnako ochotne pozeraný film s tým istým názvom v roku 2006 s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe. O „Da Vinciho kóde” vzniklo tiež niekoľko kníh a množstvo článkov, ktoré mali potvrdiť alebo vyvrátiť tézy obsiahnuté v Brownovom románe. Podľa Cirkvi tento román je nič iné ako množstvo blbostí, ale každý, kto ho prečíta, začne uvažovať o svojej viere, a to je asi cennejšie ako nezmyselné, automatické opakovanie modlitieb každý večer.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *