júl 2011

Posted by in Recenzia | 0 Comments

Cestopisy – Karel Čapek

Ak niekto nemá nápad na dlhý víkend, a chce sa zabaviť kultúrnym spôsobom bez toho, aby vychádzal z domu, zvyčajne mu ostáva prečítať nejakú knihu. Kedy vonku je pekné počasie, nechce sa prenikať do tajomstiev ľudského rozumu a čítať inú náročnú (ťažkú) literatúru. Vtedy môže pomôcť český autor Karel Čapek a jeho „Cestopisy”.

Cestopisy - Karel Čapek

Spisovateľ, ktorý nežije už vyše sedemdesiat rokov je aktuálne objavený znova. Odborníci v oblasti európskej literatúry určite poznajú to priezvisko, bol dokonca predsedom Československého PEN klubu. V Poľsku najviac známa je jeho „Vojna s mlokmi”. „Cestopisy” sú prvé vydané ako celok v našom štáte jeho písané listy, kedy Čapek sa venoval cestám po celej Európe. Navštívil takmer celý Starý kontinent, pozerajúc sa nielen na miesta označené v každom uznávanom turistickom sprievodcovi – býval tiež na miestach, ktoré možno hovorovo opísať ako miesta „kde líšky dávajú dobrú noc”.

Prevažne nikdy neplánoval, kde bude tentokrát cestovať, ponechával to na osud. Z každého štátu vynášal nejaké úvahy týkajúce sa miestnej spoločnosti a zvykov. Pokiaľ ide o Angličanov,  znervózňovala ho ich mentalita, v Španielsku bol zhrozený z corridy, Holandsko vnímal ako jeden veľký Rembrandtov obraz, Škandinávcov vnímal pozitívne pre ich pohostinnosť, talianske spomienky sú hlavne všadeprítomné mačky a krásne talianske maliarstvo. Navyše všetky tie obrazy sú ozdobené typicky českým zmyslom pre humor. Neraz sa nám stane, že sa budeme smiať nahlas čítajúc tie úvahy.

Kniha je vynikajúca ako prázdninové čítanie, spríjemňujúce dlhú cestu, dovoľujúce sa na niekoľko chvíľ odpojiť od pohľadu z okna cesty.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.